YAYIN AKIŞI

[10]

Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata

Birçok marka için özel parfümler hazırlayan, dünyaca ünlü Fransız parfümör Francis Kurkdjian, Vogue dergisine parfüm kullanırken kadınların sıkça yaptığı hataları anlattı...
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Eğer severek kullandığınız parfümünüzün kokusu hemen uçup gidiyor, istediğiniz gibi kokmuyorsa bu 5 hatadan birini yapıyor olabilirsiniz.

1 - Bilekleri Ovuşturmak
Parfümü bileklerinizi sıkıp ardından birbirine ovuşturmak gibi bir alışkanlığınız varsa vazgeçmeye başlayın! Bileklerinizi ovuştururken oluşan sürtünmeyle teniniz ısınır.
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Bunun sonucunda ortaya çıkan doğal enzimler parfümün kokusunu değiştirir. Parfümün en doğal haliyle kokması için bir kere sıkın ve teninize kendiliğinden işlemesini bekleyin.

2 - Banyoda Tutmak
Parfümler çevresel etkenlere karşı aşırı hassastır. Örneğin fazla soğuk ya da fazla sıcak bir ortamda bulunarak etkisini yitirebilir.
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Parfümünüzün daha uzun süre dayanmasını istiyor ve kokusunun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız banyonuzda değil, orijinal kutusunda sabit oda sıcaklığında muhafaza edin.

3 - Büyük Boy Şişeler Tercih Etmek
Daha uygun fiyatlı olabileceği için büyük boy parfüm kullanmak aslında düşündüğünüz kadar avantajlı değil. Parfüm uzun süre bekledikçe oksijen kokunun içindeki molekülleri parçalamaya başlar.
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Parfümün kokusu ve dayanıklılık süresi azalır. Standart bir parfümün raf ömrünün 3 ay olduğunu belirtiyor Kurkdjian, eğer her gün parfüm sıkmıyorsanız küçük şişe almanızı tavsiye ediyor...

4 - ‘Doğal Parfüm’ Konusunda Israr Etmeyin
Bütün içeriği doğal bir parfüm cezbedici gelebilir. Ancak Kurkdjian böyle bir parfümün yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu bu nedenle sentetik içeriklerle barışık olunması gerektiğini savunuyor. 
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Örneğin parfümlerde en çok kullanılan misk sentetik olarak, laboratuvarda üretiliyor. Şakayık, frezya ve zambak kokuları da doğal olarak aroması yeterli olmayacağı için kimyasal işlemden geçiyor.

5 - Saçınıza Sıkmayı İhmal Etmeyin
Parfümünüzün kuru cildinizin üzerinde uzun süre boyunca dayanmasını beklemeyin. Bunun önüne geçmek için parfümünüzün kendi nemlendiricisini ya da kokusuz bir nemlendirici tercih edebilirsiniz.
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata
Eğer kokunun uzun süre dayanmasını istiyorsanız saçınıza ve fular veya atkınıza da parfüm sıkın. Havayla temas eden koku etrafa daha çok yayılır. Örneğin teninize sıkıyorsanız havayla temas eden noktalar olmasına dikkat edin. Nabız bölgeleri dediğimiz bilek ya da boynunuza sıkarak kalıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu noktalar giysilerinizle kapanıyorsa kalıcı olması ve etrafa dağılmasının imkanı yoktur...

Kaynak : Buseterim.com.tr
Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata Parfüm Kullanırken Yaptığınız 5 Hata Reviewed by Modarops on Aralık 16, 2017 Rating: 5